google-haritalar-radar
Google Haritalar artık trafik cezalarından kurtarıyor
30 Mayıs 2019
Hepsini göster

Başka Pasaporta IMEI Kayıt Devri Sona Erdi

Başka pasaporta IMEI kayıt devri, bugün yayınlanan Cumhurbaşkanlığı kararnamesiyle sona erdi.

Bir süredir gündemde olan yurt dışından yapılan alışverişlerin azaltılmasına yönelik kararlara bir yenisi daha eklendi. Bunun sonucunda yeni IMEI düzenlemesi de yürürlüğe girdi. Resmi Gazete’de yayınlanan Cumhurbaşkanı Kararnamesi’ne göre, başka pasaporta IMEI kayıt dönemi sona erdi.

Daha önce, vatandaşlar yurt dışından getirdiği akıllı telefonları bir başkasının pasaportuna kayıt yaptırarak ülkeye sokabiliyordu. Ancak, Resmi Gazete’de yayınlanan yeni düzenlemeden sonra, artık yurt dışından getirilen akıllı telefonlar başkasının pasaportuna kayıt ettirilemeyecek.

Daha Öncede Önlemler Alınmıştı

Bundan önce yapılan düzenlemeyle de yurt dışından telefon getirme sınırı da uzatılmıştı. Bu karara göre, 2 yılda 1 yurt dışından telefon getirme süresi yeni gümrük kanunlarıyla beraber 3 yıla çıkartılmıştı.

Bu düzenlemeye ek olarak ise bugün ‘‘yolcunun kimlik numarasına kayıtlı hatlarda kullanmak” şartı getirildi. Yani haberin başında da belirtiğimiz gibi, artık kullanıcılar yurt dışından getirdiği cihazı bir başkasının pasaportuna IMEI kaydettirip daha sonra kendi adına kayıtlı hattı ile kullanamayacak.

Aynı zamanda, 618.65 TL olan güncel IMEI kayıt ücretine de yakın zaman içerisinde zam yapılması bekleniyor.

Halil Güler
Halil Güler
Dijital dünya tutkunu, okur ve yazarı.

1 Comment

  1. Necdet SİPAHİ dedi ki:

    Yerli sermayeyi desteklemenin böyle olmaması gerektiği kanaatindeyim.Ekonomik imkanları kısıtlamak ve teknoloji gelişmelerinden geri kalmak bize ne kadar ileri adım attırır bilinmez,iyi günler..

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir